بذر کوچک تولید شده گذشته از لقاح ( لوبیایی ) دستگاه لیزر

کاشت بیش تر از 40هزار بوته اشکال دستگاه لیزر ‌ تابستانی در پایانه‌های تهران با جدا کردن دستگاه لیزر سیکاس نر از گیاه آن را به روی دستگاه لیزر ماده برده و تکان می دهیم به نحوی که گرده آن به داخل برگهای پوششی روی تخمدان نفز و آن را بارور نمایند . و این عمل را روزی دو بار و در مواردی که بارندگی نباشد به زمان 4 تا 7 روز تکرار می‌کنیم . این تکرار برای بازدهی حداکثر و ازدیاد تعداد بذر های تولیدی بسیاد اصلی خواهد بود .

گرده افشانی سیکاس

گرده افشانی دستی

همینطور میتوان از یک دستگاه لیزر نر برای بارور نمودن و لقاح یک سری دستگاه لیزر ماده استفاده نمود . و نیز گهگاه با فایده از یک چوب دستگاه لیزر ماده را به شکلی که کاملا روی دستگاه لیزر ماده باشد قرار اعطا کرد تا در زمان 4 تا 7 روز به صورت دائم و طبیعی گرده افشانی صورت پذیرد .

پس از بازه 2 تا 3 ماه بذر ها پرورش نموده و به‌تدریج به مقدار یک گردو در میایند که به رنگ نارنجی رنگ پررنگ یا این که پرتقالی است . بسته به موقعیت گرده افشانی و عمر گیاه و وضعیت آب و هوایی تعداد 200 تا 700 بذر به وجود خواهد آمد .

بذر بزرگ شده سیکاس

بذر رویش یافته

حالا نوبت چیدن بذر هاست . اعتنا فرمایید که چیدن بذر سیکاس بایستی سوای حذف برگ های پوششی روی بذر ها صورت بپذیرد . زیرا مشاهده گردیده که زخم زدن و یا این که حذف این برگچه ها سبب ساز پوسیدگی داخل تنه درخت سیکاس شده و بعداز چیدن بذر ها گیاه مامان از فی مابین می رود .

آموزش طرز کاشت بذر سیکاس :

نشر و جوانه زنی سیکاس با بذر نسبتا طولانی و مشقت بار است . این زمان بین 6 تا 12 ماه به صورت طبیعی طول میکشد و حتی‌در برخی موارد چشم شده که بذر ها بعداز 3 یا این که 4 سال جوانه زده و غیروابسته شده اند . اما با مهیا کردن بعضا شرایط محیطی می قدرت سرعت آن را بهبود داد .

خاک شنی و عالی زهکشی شده دما و حرارت نسبتا بالا ( حدود 25 تا 30 رتبه سانتیگراد ) مکان پر فروغ و روشنایی البته دور از پرتو مستقیم خورشید برای پیروزی حتمی است .

اکنون برای کاشت بذر ها آماده میشویم :

1 . پوسته نارنجی رنگ روی بذر ها کاملا کنده و تمیز فرمائید .


2 . بذرهای پاک شده و پوست کنده شده را به دوران 2 روز در آب ولرم تر دهید . چون این مرحله سبب یاری به جذب آب ما یحتاج بذر می شود .

اصلا نیازی به شکافتن و ترک دادن بذر نیست و یا این که منفعت از اسید سولفوریک نیست!

پس از خیساندن از یک ماده قارچ کش برای ضد عفونی کردن بذر به کار گیری فرمایید به عنوان مثال : Daconil
به‌این نکته توجه فرمایید که فضا کشت کاملا استریل باشد چون این فضا گرم ومرطوب مضاعف مستعد برای رویش گونه های قارچها است .
خاک می بایست به طوری باشد که با‌گاز زهکشی گردد همانند ماسه رودخانه ای یا این که ترکیبی از 50 % پرلیت و یا ورمیکولیت و 50 % تورب خزه . ضخامت لایه خاک حدود 10 الی 15 سنیمتر مناسب هست .
بذر را به شکلی که نشان داده شده در خاک قرار دهید . شیوه کاشت بذر سیکاس
هفته ای حدود دو توشه بذر ها را آبیاری نمایید . دقت نمایید که خاک در زمان طولانی و بیش از حد خشک یا تر نماند .
دانه ها بعد از مقطع حدود 3 ماه ریشه ای از انتهای بذر تولید کرده که به جهت ذیل رشد می نمایند و بعد برگهایی کوچک از به عبارتی نقطه استارت به جوانه زدن به سمت بالا می‌کنند . اعتنا فرمایید که درین دوره جوانه ها در معرض نوروفروغ شدید آفتاب قرار نگیرند .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *